Transfer talk: Storklubber følger FCK’s islandske stortalent

AF SØREN SORGENFRI

Baggrundsfoto: TT

Transfer Talk er tilbage og topper den uge hjernerystelse med en omgang corona. Følg med i næste uge og læs, hvad han så fejler. December fra helvede.

Så denne Transfer Talk bliver også en anelse minimalistisk. Beklager, men det er lægens ordre.

Om få uger åbner transfervinduet, og vi ser typisk et overraskende og stort salg af et talent ud af Superligaen.

Dette eller det kommende transfervindue kan endnu et talent fra FC København skifte til en større adresse ude i Europa.

FCK forlængede i slutningen af juni med den 17-årige islandske angriber Orri Oskarsson med en kontrakt løbende frem til 2024. Så længe holder de næppe på den islandske U-landsholdsspiller.

Ifølge kilder i scout-miljøet så holder en håndfuld store klubber øje med Oskarsson. Ikke overraskende Club Brügge, der også havde mere end et godt øje til Daramy, og belgiernes onde ånd i det spil, Ajax Amsterdam har også islændingen på shortlisten.

Derudover er også de to Red Bull-filialer Leipzig og Salzburg inde i billedet, det samme meldes Juventus at være samt Dortmund idet Oskarsson rates som et af Europas store angrebstalenter årgang 2004.

Spillere i den alder som har et indlysende potentiale, er i reglen svære at værdisatte, fordi dem der er de bedste som 17-årige er det ikke nødvendigvis som 20 år gamle, men sammenligner vi med FCK’s salg af Victor Jensen til Ajax Amsterdam for 3,5 millioner euro og FC Nordsjællands salg af Christian Rasmussen for 20+ millioner kroner ligeledes til Ajax Amsterdam, så menes arbejdsprisen på Oskarsson at ligge på fem millioner euro ex. bonusser.

En pris der kan gå i vejret alt efter, hvor mange af de ovennævnte store klubber, der får kløe i aftrækkerfingeren.

FCK kan naturligvis se ham få en fremtidig rolle på førsteholdet, men et stort salg af en så ung spiller vil yderligere styrke FCK’s skandinaviske strategi som lige dele attraktiv udviklingsklub for Skandinaviens unge, bevidne klubbens evne til at levere til højere hylde og tage sig betalt for det.

Spillere i den alder som har et indlysende potentiale, er i reglen svære at værdisatte, fordi dem der er de bedste som 17-årige er det ikke nødvendigvis som 20 år gamle, men sammenligner vi med FCK’s salg af Victor Jensen til Ajax Amsterdam for 3,5 millioner euro og FC Nordsjællands salg af Christian Rasmussen for 20+ millioner kroner ligeledes til Ajax Amsterdam, så menes arbejdsprisen på Oskarsson at ligge på fem millioner euro ex. bonusser.

En pris der kan gå i vejret alt efter, hvor mange af de ovennævnte store klubber, der får kløe i aftrækkerfingeren.

FCK kan naturligvis se ham få en fremtidig rolle på førsteholdet, men et stort salg af en så ung spiller vil yderligere styrke FCK’s skandinaviske strategi som lige dele attraktiv udviklingsklub for Skandinaviens unge, bevidne klubbens evne til at levere til højere hylde og tage sig betalt for det.

Søren Sorgenfri

42 år. Fast fodbold-blogger for NordicBet. Redaktør for sportsappen ’Sport Inside’, forfatter til flere fodboldbøger, forlægger på sportsforlaget Helmin & Sorgenfri. Tidligere 10 år på BT Sporten og redaktør på fodboldmagasinet ’Clasico’.